Anoreksja Intelektualna
 Oceń wpis
   

Anoreksja Intelektualna

Jean de La Bruyère powiedział: Są dwa sposoby odnoszenia sukcesów w życiu: albo dzięki własnej pracowitości, albo przez głupotę innych.

Zastanawia mnie coraz powszechniejsza anoreksja intelektualna u ludzi, którzy wydawałoby się powinni z racji swoich stanowisk wykazać się wiedzą ponad przeciętną. Niestety niski poziom kompetencji menedżerskich idzie w parze z paranoją strachu przed zwolnieniem jaka panuje pośród menedżerów.

Z uporem maniaka powtarzam, że biznes to wyniki wyrażone w pieniądzu. A wynik uzyskuje się na koncie bankowym a nie na tablicy suchościeralnej. Dlatego biznes to dziedzina praktyczna a nie teoretyczna. 

Dziwi mnie zatem brak apetytu na wiedzę u ludzi, którzy powinni osiągać określone wyniki. Anoreksja Intelektualna i brak podstawowej wiedzy z zakresu biznesu (np. tego, że koszty nie mogą być wyższe niż przychody - tak, tak ja też w to nie wierzę, że w XXI wieku można pełnić funkcję menedżerską i tego nie wiedzieć) pogarsza tylko stan tego biznesu.

I wydawałoby się, że masowo organizowane szkolenia to zmienią. Czy aby na pewno? Jak głosi hinduskie przysłowie - Nie ucz świni śpiewać, bo w życiu jej nie nauczysz a tylko się zdenerwujesz. Cóż z tego, że odbywa się szkolenie, na które wysyłani są pracownicy za pieniądze pracodawców? Cóż z tego, skoro postawa uczestników uniemożliwia im poszerzenie ich horyzontów myślowych.

Anoreksja to choroba psychiczna, z której chory w ogóle nie zdaje sobie sprawy. On akceptuje taki stan rzeczy, uważając, że jego ciało powinno jeszcze schudnąć. Anoreksja Intelektualna to według mnie również choroba psychiczna, w której chory akceptuje własną, posuniętą do granic absurdu, głupotę i nie chce za nic w świecie zmienić tego stanu rzeczy. Jest mu dobrze i tak ma zostać. Ma być miło. A wtedy nawet najlepszy trener niczego nikogo nie nauczy jeśli uczestnik szkolenia nie zmieni POSTAWY, i zamiast uczyć się z tego co palec trenera mu pokazuje to on woli wkładać wysiłek w sparowanie z palcem trenera.

Najważniejszą rzeczą jest odebrany certyfikat, który będzie można dołączyć do własnego CV.

Mądrze powiedział Jean de La Bruyère - Są dwa sposoby odnoszenia sukcesów w życiu: albo dzięki własnej pracowitości, albo przez głupotę innych.

 

 


Komentarze (3)
Szacunek dla wiedzy - Skoro... Negocjacje zaawansowane
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
O mnie
Tomasz Piotr Sidewicz - Redaktor Naczelny
Jesteś na stronie archiwum z lat 2010-2014 czasopisma "Wiedza To Władza", zarejestrowanego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, pod numerem 1430.
Najnowsze komentarze
2014-09-07 12:50
duzamasa:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
To rozwinę problem, który mnie interesuje. Najczęściej sprzedawcy "wyczekują", aż u klienta[...]
2014-09-01 13:03
TPS:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
Niestety, ale nie przypominam sobie żadnych książek traktujących o strategiach challengera.[...]
2014-08-24 16:09
duzamasa:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
A czy zna Pan może jakieś książki rozwijające temat strategii "Challanger"-a? Głównie chodzi mi[...]
2014-02-14 11:03
TPS:
Badanie pisma w biznesie - J.D. Rockefeller
Analiza pisma wymaga pokory i olbrzymiej wiedzy oraz doświadczenia. Pomijając efekt[...]
2013-12-29 22:46
Łysienie:
Badanie pisma w biznesie - J.D. Rockefeller
Nigdy nie byłem przekonany o tym, że po piśmie można "poznać" człowieka, ale możliwe, że dobry[...]
2013-12-22 01:22
wokol.dziecka:
Dojrzałość emocjonalna w biznesie
Wesołych świąt! :)