Wkur#####ca pewność siebie.
 Oceń wpis
   

Każdemu z nas zdarzyło się mieć do czynienia z osobą, której pewność siebie była denerwująca, żeby nie powiedzieć, że była wkur###jąca. Z punktu widzenia naszej Inteligencji Emocjonalnej, pewność siebie będzie kombinacją odpowiednio wysokiej samoświadomości i samooceny. Przy niskiej samoocenie, nasza pewność siebie staje się niczym innym jak najzwyklejszym tupetem, który ma na celu zamaskować ową niską samoocenę. Pamiętajmy, że przy wysokiej samoocenie, (wysokiej częstotliwości akceptacji samych siebie) nic nikomu nie musimy udowodniać. Nie musimy stosować nadmiaru autoprezentacji, w celu wywołania poklasku u innych. Nie musimy stosować strategii – zobacz jaki jestem zajebisty!

Dlaczego zatem pewność siebie pewnych osób może być irytująca? Stoję na stanowisku, że głównym powodem irytacji jest to, że po takich osobach nie widać strachu. A przecież strach jest głównym mata-determinantem naszego życia, obok zysku, który pobudza nas zdecydowanie rzadziej do działania. No to zadajmy sobie pytanie, dlaczego te irytujące nas osoby, tak pewne siebie, nie prezentują strachu na swoich twarzach? Odpowiedź jaka przychodzi mi do głowy, a którą potwierdza sporo moich klientów, to fakt posiadania odpowiedniej wiedzy, która daje władzę nad strachem.

Strach pojawia się przeważnie wtedy kiedy brakuje nam pewności co do własnych kompetencji i kwalifikacji, i nie mam tu na myśli wiedzy twardej, zdobytej na uczelniach, ale wiedzy wynikającej z doświadczenia, powiązanej z emocjonalną elastycznością dotyczącą sytuacji w jakich się znajdujemy, ludzi, których spotykamy, problemów jakie napotykamy. Jeżeli nie wierzymy naszemu doświadczeniu, ani wiedzy jaką posiadamy, to na poziomie podświadomym strach będzie ściśle związany z brakiem pewności siebie, i świadomości dotyczącej niedoskonałości naszego własnego potencjału. A co ciekawe, możemy mieć całą ścianę wyłożoną dyplomami uczelni wyższych, a i tak będziemy żyli podszyci strachem, że sobie nie poradzimy, albo że, co gorsze, ktoś się kapnie, że to wszystko marketingowa ściema.

Parafrazując słowa Francisa Bacona, wiedza daje władzę nad strachem!

Komentarze (3)
Menedżerska skuteczność Winners never quit! Quitters...
O mnie
Tomasz Piotr Sidewicz - Redaktor Naczelny
Jesteś na stronie archiwum z lat 2010-2014 czasopisma "Wiedza To Władza", zarejestrowanego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, pod numerem 1430.
Najnowsze komentarze
2014-09-07 12:50
duzamasa:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
To rozwinę problem, który mnie interesuje. Najczęściej sprzedawcy "wyczekują", aż u klienta[...]
2014-09-01 13:03
TPS:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
Niestety, ale nie przypominam sobie żadnych książek traktujących o strategiach challengera.[...]
2014-08-24 16:09
duzamasa:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
A czy zna Pan może jakieś książki rozwijające temat strategii "Challanger"-a? Głównie chodzi mi[...]
2014-02-14 11:03
TPS:
Badanie pisma w biznesie - J.D. Rockefeller
Analiza pisma wymaga pokory i olbrzymiej wiedzy oraz doświadczenia. Pomijając efekt[...]
2013-12-29 22:46
Łysienie:
Badanie pisma w biznesie - J.D. Rockefeller
Nigdy nie byłem przekonany o tym, że po piśmie można "poznać" człowieka, ale możliwe, że dobry[...]
2013-12-22 01:22
wokol.dziecka:
Dojrzałość emocjonalna w biznesie
Wesołych świąt! :)