Dojrzałość emocjonalna w biznesie
 Oceń wpis
   

Patrząc na tytuł ktoś mógłby powiedzieć, skoro biznes to gra dla dorosłych, to ta gra wymaga dojrzałości (emocjonalnej). Tak, absolutnie tak! Co nie oznacza, że w biznesie nie funkcjonują osoby, którym do dojrzałości emocjonalnej bardzo daleko. I to są bardzo trudni negocjatorzy. Nie dlatego, że mają wysoką BATNA, która przekłada się na ich komfort strzelania focha podczas negocjacji. Są upierdliwi jak małe dzieci, do których nie dociera komunikat DOROSŁEGO.

Z moich obserwacji główny kłopot w negocjacjach z niedojrzałymi emocjonalnie ludźmi polega na tym, że dość często takie osoby sięgają po emocjonalny szantaż. Czasami genezą ich dziecięcych zagrywek jest zagrywka, która wcześniej im nie wyszła, również oparta o szantaż emocjonalny rozgrywany przez tzw RODZICA Jeśli będziesz nieposłuszny będzie kara. (Tak, tak, kłaniam się nisko analizie transakcyjnej, która z negocjacjami ma wiele wspólnego). Kiedy widzą, że rola PROKURATORA im nie wychodzi, a ich partner negocjacyjny jest w ich mniemaniu nieposłuszny, sięgają po inna taktykę zobacz co mi zrobiłeś. Czyli wchodzą w rolę skrzywdzonego DZIECKA. A kiedy i ta taktyka zawiedzie to w ramach zemsty obrażają się. Niestety, trudność w relacjach z niedojrzałymi emocjonalnie ludźmi, zwłaszcza podczas negocjacji polega na tym, że takie osoby nie kierują się zdrowym rozsądkiem, wplatają w negocjacje mnóstwo emocji (im więcej emocji tym mniej zdrowego rozsądku) i co najgorsze z mojego punktu widzenia zachowują się jak dzieci.

mature

Osoby niedojrzałe emocjonalnie w tracie negocjacji mogą posługiwać się argumentami typu: Coś mi się należy od ciebie! Daj mi jakąś nagrodę! Zobacz, pierwszy to zrobiłem! Taki byłem grzeczny. Itp. Niestety geneza takich zachowań tkwi w naszym dzieciństwie i sposobie traktowania nas przez naszych rodziców. Jeżeli nasi rodzice wynagradzali nas za byle co, wpoili nam do głowy pewien wzorzec zachowań. Jesteś posłuszny jest nagroda. I kiedy dziecko jest rozpieszczane zaczyna na każdym kroku domagać się ustępstw, które są przecież walutą w negocjacjach. I tak siadając podczas negocjacji naprzeciw DZIECKA możemy zostać wpuszczeni w grę, która będzie od nas wymagała roli RODZICA, który wynagrodzi DZIECKO. No i mamy dodatkowe koszty. A przy niskiej własnej samoocenie dojdą jeszcze wyrzuty sumienia.

Nie jestem przeciwnikiem zagrywek opartych o szantaż emocjonalny w trakcie negocjacji. Sam je stosuję z jednym, bardzo ważnym założeniem. Jeżeli wchodzę w rolę skrzywdzonego DZIECKA, np. podczas kontroli przez partol policji aleście mnie urządzili, to ja się tak fajnie bawiłem a wy mi to psujecie, a z doświadczenia z wami wiem, że będzie kara zachowuję emocjonalny dystans. Pamiętam o tym, że wchodzę w taką grę i mogę ja przegrać. TAK! Liczę się z porażką, a kiedy przegrywam nie obrażam się na cały świat i nie obwiniam całego świata za to, że mi się manipulacja nie udała. Ludzie niedojrzali emocjonalnie wchodzą w identyczne gry. Z ta różnicą, że kiedy szantaż w oparciu o skrzywdzone dziecko im nie wyjdzie, obrażają się i winią wszystkich i wszystko naokoło. Jeżeli przekraczam prędkość to przecież to była moja decyzja. Tak samo jest w negocjacjach. Jeśli coś robię, albo czegoś nie robię to są to moje decyzje. Nie jestem bezwolną marionetką w rękach kogoś innego, kto mówi mi co mam robić w swoim życiu.

Dojrzałość emocjonalna nie jest czymś, co koniecznie rośnie z naszym wiekiem. Nie stajemy się bardziej emocjonalnie dojrzalsi przez sam fakt, że stajemy się starsi. Bywają osoby dorosłe, które są bardzo emocjonalnie niedojrzałe. Co więcej mogą nigdy emocjonalnie nie dojrzeć. I wcale nie musi im to przeszkadzać w negocjacjach, ponieważ stosując szantaż emocjonalny bardzo wiele mogą ugrać dla siebie. Wystarczy, że trafią na kogoś, kto ulegnie ich emocjom!

Komentarze (5)
Skąd wiesz co jest dla mnie dobre? Czas robi swoje. A ty człowieku?
O mnie
Tomasz Piotr Sidewicz - Redaktor Naczelny
Jesteś na stronie archiwum z lat 2010-2014 czasopisma "Wiedza To Władza", zarejestrowanego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, pod numerem 1430.
Najnowsze komentarze
2014-09-07 12:50
duzamasa:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
To rozwinę problem, który mnie interesuje. Najczęściej sprzedawcy "wyczekują", aż u klienta[...]
2014-09-01 13:03
TPS:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
Niestety, ale nie przypominam sobie żadnych książek traktujących o strategiach challengera.[...]
2014-08-24 16:09
duzamasa:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
A czy zna Pan może jakieś książki rozwijające temat strategii "Challanger"-a? Głównie chodzi mi[...]
2014-02-14 11:03
TPS:
Badanie pisma w biznesie - J.D. Rockefeller
Analiza pisma wymaga pokory i olbrzymiej wiedzy oraz doświadczenia. Pomijając efekt[...]
2013-12-29 22:46
Łysienie:
Badanie pisma w biznesie - J.D. Rockefeller
Nigdy nie byłem przekonany o tym, że po piśmie można "poznać" człowieka, ale możliwe, że dobry[...]
2013-12-22 01:22
wokol.dziecka:
Dojrzałość emocjonalna w biznesie
Wesołych świąt! :)