Czas robi swoje. A ty człowieku?
 Oceń wpis
   

W swojej pracy spotykam setki osób rocznie. Znaczna ich część jest zaganiana i pochłonięta swoimi sprawami. Część to pracoholicy, którzy wolą spędzać czas w pracy. Trafiają się jednak osoby, które przyciągają moją uwagą swoją pasją, której się oddają. Celowo używam określenia PASJA (z łaciny passio cierpienie, poddanie) a nie hobby. Hobby to zajęcie poza czasem pracy, które ma na celu zrelaksowanie nas i oderwanie od codziennej rzeczywistości. Pasja wcale nie musi cię odprężać. Nie zawsze zostawia cię w spokoju. Pasja zabiera ci kawałek życia, bez względu na to czy masz czas dla niej czy też nie. Czasem uspokaja a czasem doprowadza cię do szaleństwa. Czasem powoduje, że nie śpisz po nocach.

Z jednej strony możemy mieć pracoholików, zaganianych między spotkaniami, terminami i targetami. Z drugiej strony pasjonatów, którzy również są w stanie wiele poświęcić dla swoich pasji, nawet kosztem pracy. A wszystko się rozbija o tzw zasadę life work balance, czyli równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Kiedyś to się nazywało złoty środek, ale że nikt go nie znalazł, stąd zmieniono nazwę dając cywilizacji następnych kilka tysięcy lat na szukanie równowagi w życiu.

Menedżer zaganiany, tłumaczący się, że nie ma czasu jest źle zorganizowany. Być może nie chce być zorganizowany, ponieważ wtedy mógłby otrzymać dodatkowy czas, który musiałby ustrukturalizować. Pracoholizm również nie świadczy o tym, że menedżer pracuje wydajnie i dobrze wykorzystuje czas. Pracoholizm świadczy jedynie, że nie możemy obejść się bez pracy. Takiego menedżera cechuje brak umiaru w pracy i nieumiejętność korzystania z czasu wolnego. (holizm od gr. holos  całość). Człowiek, który nie przebywa w czyimkolwiek towarzystwie i nie jest zmuszony ani zachęcony do tzw. gier czy rytuałów towarzyskich (patrz psychiatria) może strukturalizować swój czas poprzez aktywność albo przez fantazję. Jednym słowem, aby zabić tzw. nudę możemy albo się czymś zająć albo fantazjować. Jedną z form strukturalizowania czasu jest picie alkoholu, który ma to do siebie, że może być pity ponieważ dzieje się zbyt wiele złego (stres) lub dobrego (celebracja). Może też być pity ponieważ dzieje się zbyt mało (nuda).

osochodzi

Aby dobrze strukturalizować czas trzeba realizować świadomy cel w życiu. Celowo unikam określenia zarządzanie sobą w czasie, czy też zarządzanie czasem. Stawiam natomiast trudne pytanie - Czy wiesz o co chodzi w twoim życiu?

Komentarze (3)
Dojrzałość emocjonalna w biznesie Czy warto dbać o zdrowie? A o...
O mnie
Tomasz Piotr Sidewicz - Redaktor Naczelny
Jesteś na stronie archiwum z lat 2010-2014 czasopisma "Wiedza To Władza", zarejestrowanego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, pod numerem 1430.
Najnowsze komentarze
2014-09-07 12:50
duzamasa:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
To rozwinę problem, który mnie interesuje. Najczęściej sprzedawcy "wyczekują", aż u klienta[...]
2014-09-01 13:03
TPS:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
Niestety, ale nie przypominam sobie żadnych książek traktujących o strategiach challengera.[...]
2014-08-24 16:09
duzamasa:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
A czy zna Pan może jakieś książki rozwijające temat strategii "Challanger"-a? Głównie chodzi mi[...]
2014-02-14 11:03
TPS:
Badanie pisma w biznesie - J.D. Rockefeller
Analiza pisma wymaga pokory i olbrzymiej wiedzy oraz doświadczenia. Pomijając efekt[...]
2013-12-29 22:46
Łysienie:
Badanie pisma w biznesie - J.D. Rockefeller
Nigdy nie byłem przekonany o tym, że po piśmie można "poznać" człowieka, ale możliwe, że dobry[...]
2013-12-22 01:22
wokol.dziecka:
Dojrzałość emocjonalna w biznesie
Wesołych świąt! :)