Czy warto dbać o zdrowie? A o jakość życia?
 Oceń wpis
   

Stwierdzenie, że warto dbać o zdrowie  jest truizmem. Każdy wie o co chodzi, wie również, że stwierdzenie to, choć jest prawdziwe niestety jest również do granic banalne. Przyglądając się naszemu społeczeństwu na zasadach ogólnych (nie mam tu na myśli wyłącznie Polaków), widać gołym okiem, że łatwiej jest być leniwym i (pozornie) zadowolonym z sobie niż wkładać wysiłek w bycie zdrowym. Przykłady każdy znajdzie własne, od spożywania alkoholu zaczynając (niestety alkohol nie jest zdrowy nawet w małych ilościach ponieważ negatywnie wpływa na mózg), poprzez palenie papierosów, złą dietę, brak ruchu, siedzący tryb życia, itp. Efekty to otyłość, nadciśnienie i różne inne choroby cywilizacyjne. Antidotum? Przede wszystkim zmiana nawyków i myślenia o sobie.

fitfat

A teraz spójrzmy na inny aspekt naszego życia, jakim jest poziom naszego życia. Zdarza mi się słyszeć, że komuś nie są potrzebne umiejętności z zakresu sprzedaży czy negocjacji. To tak jakby ktoś powiedział, że nie jest mu potrzebny ruch na świeżym powietrzu i zbilansowana dieta. Na początku mojej ścieżki zawodowej uświadomiono mi, że każdy z nas jest sprzedawcą i każdy z nas sprzedaje się w życiu, oferując to co ma lub to co potrafi (ta druga rzecz jest zdecydowanie lepsza, ponieważ nikt nas nigdy nie pozbawi wypracowanej umiejętności, a rzeczy są nabyte). W tak zwanym obszarze umiejętności miękkich, którymi m.in. są komunikacja, perswazja, współpraca, motywacja, zdolności adaptacyjne, autoprezentacja czy asertywność panuje dokładnie taka sama zasada, jak w obszarze naszego zdrowia. Po pierwsze warto ćwiczyć, po drugie trzeba ćwiczyć aby utrzymywać odpowiednią formę. I tak jak pobłażanie sobie w kwestii diety prowadzi do otyłości, tak pobłażanie sobie w obszarze umiejętności miękkich prowadzi do życiowej klęski, a przynajmniej może prowadzić. Oczywiście jak w każdej dyscyplinie, należy zachować umiar. Tak jak w fitnessie nie chodzi o rzeźbienie każdego możliwego mięśnia, tak w umiejętnościach miękkich nie chodzi o znajomość wszystkich możliwych technik. Nie zmienia to faktu, że np. umiejętności z zakresu negocjacji przydają się nie tylko handlowcom, ale również każdemu zwykłemu zjadaczowi chleba. W końcu każdy z nas ma dokładnie to w życiu, co sam sobie wynegocjował. Umiejętności sprzedaży? A czymże jest proces rekrutacji? Jeżeli szukasz pracy, to chcąc ją zdobyć musisz się umieć sprzedać. Asertywność? Posiadanie własnego zdania i umiejętność obronienia go, bez naruszania psychicznego terytorium innych ludzi to dopiero wyzwanie (niestety wiele osób nie posiada własnego zdania, ale jak przyjdzie co do czego, to bez wahania argumentów siły używają).

Warto dbać o zdrowie, warto zdrowo się odżywiać, uprawiać jakiś sport ruchowy (przesuwanie długopisu po biurku nie jest sportem ruchowym). Warto również rozwijać swoje umiejętności miękkie, które mają olbrzymi wpływ na nasz sukces społeczny. Przecież każdy z nas jest kowalem własnego losu, ale też każdy z nas wie czy jest w stanie unieść młot kowalski i biegle się nim posługiwać.

 

 

Komentarze (3)
Czas robi swoje. A ty człowieku? Ma być miło, czy ma być skutecznie?
O mnie
Tomasz Piotr Sidewicz - Redaktor Naczelny
Jesteś na stronie archiwum z lat 2010-2014 czasopisma "Wiedza To Władza", zarejestrowanego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, pod numerem 1430.
Najnowsze komentarze
2014-09-07 12:50
duzamasa:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
To rozwinę problem, który mnie interesuje. Najczęściej sprzedawcy "wyczekują", aż u klienta[...]
2014-09-01 13:03
TPS:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
Niestety, ale nie przypominam sobie żadnych książek traktujących o strategiach challengera.[...]
2014-08-24 16:09
duzamasa:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
A czy zna Pan może jakieś książki rozwijające temat strategii "Challanger"-a? Głównie chodzi mi[...]
2014-02-14 11:03
TPS:
Badanie pisma w biznesie - J.D. Rockefeller
Analiza pisma wymaga pokory i olbrzymiej wiedzy oraz doświadczenia. Pomijając efekt[...]
2013-12-29 22:46
Łysienie:
Badanie pisma w biznesie - J.D. Rockefeller
Nigdy nie byłem przekonany o tym, że po piśmie można "poznać" człowieka, ale możliwe, że dobry[...]
2013-12-22 01:22
wokol.dziecka:
Dojrzałość emocjonalna w biznesie
Wesołych świąt! :)