Badanie pisma w biznesie - J.D. Rockefeller
 Oceń wpis
   

Badanie pisma, o którym pisałem we wrześniu pozwala na bardzo wnikliwą analizę osobowości, wykraczając daleko poza same fakty dotyczące danej osoby, wchodząc w obszary bardzo intymne, seksualne, rodzinne, intelektualne czy religijne.

W tym wpisie chciałbym przedstawić znaną postać biznesu jaką był John Davison Rockefeller, amerykański przedsiębiorca i filantrop. Człowiek, którego majątek w chwili śmierci ocenia się na 663.4 mld dolarów (przelicznik na rok 2007). Poznając historyczne postaci biznesu trudno znaleźć odpowiedź na pytanie jakimi oni byli ludźmi. Źródła historyczne opisując daną postać ograniczają się do obiektywnych danych, faktów, rzadko natomiast można się dowiedzieć o kimś czegoś więcej niż tylko tego, co mówili o takiej osobie inni.

Zanim przyjrzymy się pismu J.D. Rockefellera warto poznać kilka faktów z jego życia. Jego ojciec był znanym oszustem, rzadko bywającym w domu. Pomimo nieobecności ojca i częstych przeprowadzek rodzinnych, młody John był dobrze wychowanym, poważnym i pilnym. Współcześni mu opisywali go jako podchodzącego z rezerwą, poważnego, religijnego, metodycznego i dyskretnego. Kochał muzykę i marzył o zrobieniu kariery muzyka.

Rocker

Przyglądając się próbce jego pisma wziętej z napisanego do jego żony listu nie sposób oprzeć się wrażeniu, że jego pismo jest bardzo regularne, wąskie, uporządkowane i silne. Rzucają się w oczy zamaszyste pociągnięcia na końcach wyrazów, zamaszyste pałki w literze t/T, duże odstępy między wierszami, mała strefa środkowa pisma, ostro zakończone pętlice w górnej strefie pisma oraz wydłużone zaokrąglone pętlice w dolnej strefie pisma, z charakterystycznymi pociągnięciami na prawą stronę. Co z tego wszystkiego wynika? Środkowa strefa wskazuje na człowieka, który nie traci energii na relacje towarzyskie. Wąskie pismo jest domeną ludzi powściągliwych, trochę sztywnych. W górnej i dolnej strefie pisma Rockefellera łatwo daje się zauważyć dysproporcja na niekorzyść strefy środkowej. Świadczy to o wkładaniu większej energii w sprawy związane zarówno z bytem materialnym jak też ze sferą duchową. Strefa górna pokazuje, że Rockefeller kierował się pryncypiami. Posiadał silny kręgosłup moralny, swoiste 10 przykazań. Świadczy o tym podwójna pętlica litery g w słowie God (bóg j. ang.), w którą włożył zdecydowanie więcej energii niż wymaga tego jej napisanie. Dolna strefa, skierowana ku matce pokazuje jego silniejszą więź właśnie z nią a nie z ojcem, którego rzadko widywał. W górnej strefie daje się jednak zauważyć ambicja i chęć stawiania na swoim, czerpana z braku ojca. Chciał być lepszy niż on i z pewnością mu się to udało.Spójrzmy jak pismo jest rozłożone na kartce. Mamy tutaj równe marginesy, które świadczą o przywiązywaniu wagi do autoprezentacji, dobrym zarządzaniu sobą w czasie, planowaniu i konsekwencji w działaniu.

Co z tym wspólnego ma biznes? Wyobraźmy sobie, że posiadasz Drogi Czytelniku wiedzę z zakresu psychologii pisma, jesteś przedsiębiorcą i masz okazję spotkać się z Rockefellerem. W trakcie spotkania obydwaj robicie notatki dotyczące ustaleń waszego przyszłego biznesu. Siedzicie dość blisko siebie, na tyle blisko aby widzieć obraz pisma partnera. Patrzysz na Rockefellera i wiesz, że John D. Rockefeller jest energicznym człowiekiem, przykładającym uwagę do zasad i porządku. Widać w jego piśmie dwie dominujące siły fizyczną i duchową, które powodowały w nim konflikt namiętności fizycznych i religijnych zasad, wedle których został wychowany. Tak ambitnemu i poukładanemu człowiekowi z pewnością można było ufać, a robiąc interesy z kimś takim jest to cecha nie do przecenienia, o ile samemu hołduje się takim wartościom. Woody Allen, którego pismo świadczy o podejściu do życia na zasadzie Carpe Diem miałby duże kłopoty z dogadaniem się z kimś takim jak John D. Rockefeller. Z mojego prywatnego punktu widzenia cechą Rockefellera, która mogłaby spowodować moje kłopoty negocjacyjne z nim to fakt, że Rockefeller będąc bardzo ambitnym człowiekiem lubił kiedy ostatnie słowo należało do niego. Żeby nie wpaść z nim w impas podczas negocjacji musiałbym sięgnąć po oręż jakim jest perswazja, o ile w jego oczach posiadałbym jakikolwiek autorytet. Nie mam tu na myśli mojej pozycji zawodowej, która miałaby zrobić na nim wrażenie. Musiałbym mu zaimponować wiedzą, wartościami i zasadami, które wyznaję, a potem umiejętnie rzuciłbym mu wyzwanie. Na koniec rozmów pośmialibyśmy się z dwuznacznych dowcipów. Rockefeller nie stronił od dobrej zabawy i frywolności. Zawijas dolnej strefy litery y w wyrazie PLEASANTLY  (miło - j. ang.) świadczy o dużym potencjale w tym zakresie.

Więcej na temat badań pisma znajdziesz w kwartalniku grafologiczno - kryminalistycznym Krymigraf, wydawnictwa Wolumen www.wolumen.org/wydawnictwo/

Komentarze (2)
"Jeśli chcesz, aby ludzie cię... Czym jest perswazja?

Komentarze

2013-12-29 22:46:37 | *.*.*.* | Łysienie
Re: Badanie pisma w biznesie - J.D. Rockefeller [1]
Nigdy nie byłem przekonany o tym, że po piśmie można "poznać" człowieka, ale możliwe,
że dobry kryptolog może tego dokonać. skomentuj
2014-02-14 11:03:09 | *.*.*.* | TPS
Analiza pisma wymaga pokory i olbrzymiej wiedzy oraz doświadczenia. Pomijając
efekt horoskopowy, oparty o cechy generyczne, które można w zasadzie przypisać
każdemu, trzeba zawsze pamiętać, że pismo pochodzi z mózgu, gdzie mózg każdego z
nas jest inny. Wynika to z genów, kultury, środowiska. Na tej podstawie można
określić cechy charakteru, niemniej jednak trzeba być bardzo powściągliwym w
szastaniu przymiotnikami opisującymi czyjąś osobowość, ponieważ łatwo jest
przestrzelić. skomentuj
O mnie
Tomasz Piotr Sidewicz - Redaktor Naczelny
Jesteś na stronie archiwum z lat 2010-2014 czasopisma "Wiedza To Władza", zarejestrowanego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, pod numerem 1430.
Najnowsze komentarze
2014-09-07 12:50
duzamasa:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
To rozwinę problem, który mnie interesuje. Najczęściej sprzedawcy "wyczekują", aż u klienta[...]
2014-09-01 13:03
TPS:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
Niestety, ale nie przypominam sobie żadnych książek traktujących o strategiach challengera.[...]
2014-08-24 16:09
duzamasa:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
A czy zna Pan może jakieś książki rozwijające temat strategii "Challanger"-a? Głównie chodzi mi[...]
2014-02-14 11:03
TPS:
Badanie pisma w biznesie - J.D. Rockefeller
Analiza pisma wymaga pokory i olbrzymiej wiedzy oraz doświadczenia. Pomijając efekt[...]
2013-12-29 22:46
Łysienie:
Badanie pisma w biznesie - J.D. Rockefeller
Nigdy nie byłem przekonany o tym, że po piśmie można "poznać" człowieka, ale możliwe, że dobry[...]
2013-12-22 01:22
wokol.dziecka:
Dojrzałość emocjonalna w biznesie
Wesołych świąt! :)