Czym jest szkolenie?
 Oceń wpis
   

 

 

 


Zajebisty

Jestem fanem symulacji. W dzisiejszych czasach symulacje komputerowe, dzięki wykorzystaniu dostępnej technologii, nie sprowadzającej się wyłącznie do tzw. joysticka (kto tego dzisiaj używa?) pozwalają wejść w świat, w którym można poczuć na własnej skórze czym jest dane środowisko, bez ryzyka, że można przy tym zrobić sobie, albo komuś krzywdę. Dla mnie takim środowiskiem jest wirtualny świat wyścigów samochodowych (nie mylić z rajdami). Dostępna technologia pozwala we własnym domu cieszyć się wyścigową jazdą supermocnymi potworami, które w prawdziwym świecie są poza zasięgiem przeciętnego zjadacza chleba. Superszybkie auta bywają dostępne dla ludzi związanych ze sportem samochodowym, choć też nie dla wszystkich, ponieważ barierą są tutaj finanse.

Mówiąc symulator nie mam tutaj na myśli rozrywki dla bogatych, którzy mogą sobie pozwolić na zabawkę. Świat symulacji to również świat ciężkiej pracy i nauki oraz rozwijania swoich umiejętności. Przykłady znajdziesz chociażby w Gran Turismo Academy, gdzie najlepsi gracze trafiają na tory wyścigowe, i co gorsza dla innych kierowców osiągają czasy przejazdów lepsze niż ci, którzy od zawsze ścigali się tylko w świecie rzeczywistym, a nie wirtualnym. Zawodowi kierowcy ścigają się używając takich platform jak iracing.com, gdzie laserowo odwzorowane tory wyścigowe pozwalają na przygotowanie się do prawdziwych zawodów.

Przejdźmy teraz do świata szkoleń biznesowych. Dobrze przygotowane szkolenie w obszarze umiejętności miękkich musi w mojej ocenie być najbliższe biznesowym realiom, gdzie nie wyświetla się slajdów, zamęczając przy tym uczestników suchą, akademicką, często psychologiczną wiedzą. Wiedzą, która potrafi być ciekawa. Popularność psychologii społecznej, opisującej statycznie durnowatość ludzkich zachowań nie tylko bawi, ale i zmusza do jakiś refleksji nad sobą. Tylko co z tego? Co z tego ma uczestnik, który dowiedział się, że 90% ludzi w określonych sytuacjach zachowuje się bezrefleksyjnie i robi coś, o co nigdy by się nie posądziła? Jakie to może mieć przełożenie praktyczne na wzrost sprzedaży, lepsze zarządzanie czy planowanie? To tak jakbym wyświetlił ci slajd, pokazujący różnicę w reakcji (czas) i drodze hamowania przy hamowaniu lewą nogą (krótszy czas reakcji) a prawą nogą, co czyni 99% kierowców na drogach. Czy taki slajd przełoży się na to, że zaczniesz hamować lewą nogą? Wątpię. Co zatem musi się stać aby uświadomić ci, że hamowanie lewą nogą jest lepsze, ponieważ nie tracisz 0,3 sekundy na przełożenie prawej nogi z gazu na hamulec, podczas gdy lewa naciska już sprzęgło? Jeżeli jedziesz z prędkością 108 km/h w ciągu jednej sekundy pokonujesz 30 metrów. 0,3 sekundy to 10 metrów. Tyle jesteś w stanie skrócić drogę hamowania (teoretycznie) opanowując hamowanie lewą nogą.

Jeżeli podczas szkolenia bierzesz udział w scenkach, które rozgrywane są według jakiegoś scenariusza, gdzie ty udajesz, że składasz reklamację, a inny uczestnik udaje, że tę reklamację przyjmuje, to przełożenie takiej scenki na wzrost kompetencji komunikacji z trudnym klientem jest w mojej opinii żaden. Można się oszukiwać, co wielu z nas uwielbia robić, że po takim szkoleniu będziesz potrafić radzić sobie z rozwścieczonym klientem. Nie będziesz! Dlaczego? Ponieważ Twój mózg nie pracował w środowisku ani na milimetr zbliżonym do tego, co może zadziać się w świecie rzeczywistym. Brak stymulującego środowiska przekłada się na niemożliwość wytworzenia wokoło synaps tzw otoczki mielinowej, która odpowiada za procesy przyswajania umiejętności w mózgu.

Dobre szkolenie to poligon, gdzie wysiłek włożony w ćwiczenia przekłada się na przyrost umiejętności miękkich. Kiepskie szkolenie to takie, po którym wychodzisz utwierdzony przez swojego trenera, że to co robiłeś do tej pory robiłeś bardzo dobrze. Ty straciłeś czas, twój pracodawca stracił pieniądze i poniósł koszt alternatywny, bo być może w tym czasie zrobiłbyś coś produktywnego dla swojego pracodawcy.

*** *** ***

Jeżeli jesteś zainteresowany/a spróbowaniem swoich sił w świecie wirtualnych wyścigów i masz ochotę poczuć dreszcz emocji oraz prawdziwą adrenalinę - zapraszam cię do VRS | virtual-race-simulators.pl

 

 

Komentarze (0)
Czym jest coaching? Najkrótsza lekcja, najlepszy efekt!

Komentarze

O mnie
Tomasz Piotr Sidewicz - Redaktor Naczelny
Jesteś na stronie archiwum z lat 2010-2014 czasopisma "Wiedza To Władza", zarejestrowanego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, pod numerem 1430.
Najnowsze komentarze
2014-09-07 12:50
duzamasa:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
To rozwinę problem, który mnie interesuje. Najczęściej sprzedawcy "wyczekują", aż u klienta[...]
2014-09-01 13:03
TPS:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
Niestety, ale nie przypominam sobie żadnych książek traktujących o strategiach challengera.[...]
2014-08-24 16:09
duzamasa:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
A czy zna Pan może jakieś książki rozwijające temat strategii "Challanger"-a? Głównie chodzi mi[...]
2014-02-14 11:03
TPS:
Badanie pisma w biznesie - J.D. Rockefeller
Analiza pisma wymaga pokory i olbrzymiej wiedzy oraz doświadczenia. Pomijając efekt[...]
2013-12-29 22:46
Łysienie:
Badanie pisma w biznesie - J.D. Rockefeller
Nigdy nie byłem przekonany o tym, że po piśmie można "poznać" człowieka, ale możliwe, że dobry[...]
2013-12-22 01:22
wokol.dziecka:
Dojrzałość emocjonalna w biznesie
Wesołych świąt! :)