Najpowszechniejsza technika negocjacyjna to...?
 Oceń wpis
   

 

 

 


Zajebisty

Nie miej złudzeń. Najpowszechniejszą techniką negocjacyjną jest kłamstwo. Półprawdy, niedopowiedzenia, czy mydlenie oczu to najprostsza, nie wymagająca żmudnego przygotowania technika, w przeciwieństwie do technik zaawansowanych, które wymagają od negocjatora dużej ostrożności i subtelności. Powód, dla którego kłamiemy jest banalny - chcemy ułatwić sobie życie. Dlatego kłamiemy każdego dnia, tratując kłamstwo jak oliwę na nasze stosunki z innymi ludźmi. Jedziesz w windzie, komuś się odbiło bigosem z kiełbasą, mówisz - Nic się nie stało. Dostajesz jednopalczaste rękawiczki od cioci i mówisz - Dziękuję! Przydadzą się. Przykładów można podawać bez liku.

W negocjacjach kłamanie, zwane blefem, to narzędzie aby wprowadzić cię w błąd. Skoro wiedza daje władzę, to niedoinformowanie cię w pewnych kwestiach będzie działać na korzyść tego, kto wie coś, czego ty jeszcze nie wiesz. Pracodawca kłamie, że stanowisko jest rozwojowe. Ty kłamiesz, że masz doświadczenie. Dostawca kłamie, że towar nigdy nie był reklamowany. Ty kłamiesz, że zawsze płacisz w terminie. Dlatego jedną z najlepszych technik negocjacyjnych jest tzw. wyłożenie wszystkich kart. I tutaj masz dwie możliwości - albo faktycznie nie masz nic do ukrycia i to może wręcz zadziałać na partnera onieśmielająco. Albo mówiąc prawdę przemycasz kłamstwo, ponieważ ofiara kłamstwa często jest żywo zainteresowana, aby nie usłyszeć prawdy.

Dlatego kłamanie jest tak powszechne i wbrew pozorom, jest ono społecznie akceptowalne. Idąc na spotkanie nie obawiaj się, że będziesz manipulowany. Z pewnością będziesz okłamywany, co przy odpowiednim przygotowaniu nie powinno być dla ciebie obciążające. I pamiętaj! - najlepsza manipulacja to taka, której nie można ani wyczuć, ani zauważyć, nawet pomimo przygotowania i dużej ostrożności. Powodzenia!

Komentarze (0)
Zamiast krytykować innych, weź... Samo czytanie to zbyt mało -...

Komentarze

O mnie
Tomasz Piotr Sidewicz - Redaktor Naczelny
Jesteś na stronie archiwum z lat 2010-2014 czasopisma "Wiedza To Władza", zarejestrowanego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, pod numerem 1430.
Najnowsze komentarze
2014-09-07 12:50
duzamasa:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
To rozwinę problem, który mnie interesuje. Najczęściej sprzedawcy "wyczekują", aż u klienta[...]
2014-09-01 13:03
TPS:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
Niestety, ale nie przypominam sobie żadnych książek traktujących o strategiach challengera.[...]
2014-08-24 16:09
duzamasa:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
A czy zna Pan może jakieś książki rozwijające temat strategii "Challanger"-a? Głównie chodzi mi[...]
2014-02-14 11:03
TPS:
Badanie pisma w biznesie - J.D. Rockefeller
Analiza pisma wymaga pokory i olbrzymiej wiedzy oraz doświadczenia. Pomijając efekt[...]
2013-12-29 22:46
Łysienie:
Badanie pisma w biznesie - J.D. Rockefeller
Nigdy nie byłem przekonany o tym, że po piśmie można "poznać" człowieka, ale możliwe, że dobry[...]
2013-12-22 01:22
wokol.dziecka:
Dojrzałość emocjonalna w biznesie
Wesołych świąt! :)