Sukces, porażka, nawyki, skuteczność i prawda!
 Oceń wpis
   

Jedną ze składowych drogi do sukcesu jest systematyczność, związana z umiejętnością (i chęcią) powtarzania czynności. Repetitio est mater studiorum powtarzanie jest matką nauki, ale jak widać nie tylko. Powtarzanie jest również matką sukcesu. Jeżeli wyrobisz w sobie nawyk powtarzania, po jakimś czasie będziesz mieć nawyk robienia tego, co powtarzasz. Ma to swoje dobre i złe strony. Złą jest to, że błędne powtarzanie będzie prowadzić do utrwalania błędów. Z pewnością znasz ludzi, którzy od lat popełniają ten sam błąd i stoją w miejscu. Błędy uczą nas tylko wtedy kiedy wiemy, że ten błąd właśnie popełniliśmy. Jeśli nie dotrze do nas informacja zwrotna, nie mamy czego analizować. Dlatego podczas powtarzania bardziej skomplikowanych czynności warto korzystać z pomocy kogoś, kto temat ma lepiej ogarnięty niż ty. Dobra strona powtarzania jest taka, że wypracowujesz nawyk. I tu należy szukać klucza do sukcesu - to odpowiednie nawyki. Niestety jak łatwo się domyślić, złe nawyki to droga do porażki.

Zajebisty

Przykłady? Jeśli chcesz mieć wysportowane ciało musisz mieć nawyk wykonywania ćwiczeń oraz nawyk stosowania odpowiedniej diety. Jeżeli chcesz ćwiczyć 3 razy w tygodniu, wypracuj w sobie nawyk, który stanie się twoją drugą naturą. Rzecz nie polega na tym aby świadomie zmuszać się do ćwiczeń i diety. To ma się dziać poza twoją kontrolą. Przykładów, gdzie siła nawyku jest drogą do sukcesu, albo do porażki można podawać bez liku.

Natura nawyku jest złożona z racji obszaru mózgu, który za nawyki jest odpowiedzialny (infralimbic  cortex). Znajduje się na styku kory przedczołowiej (tej, która odpowiada m.in. za analizę emocji i podejmowanie decyzji) a obszaru zachowań kompulsywnych, których nie kontrolujemy, instynktownie im ulegając.

Jacek Walkiewicz - trener motywacji powiedział, że albo się jest skutecznym, albo się nie jest. Skuteczność jest miarą prawdy. Jeżeli człowiek nie jest w życiu skuteczny, to znaczy, że prawda, którą się posługuje jest nieaktualna i warto ją zmienić.

Dlatego złe nawyki są tak trudne do wykorzenienia. Ale te dobre również!

Komentarze (0)
Sukces, porażka, depresja,... Sukces, profesjonalizm i pasja!

Komentarze

O mnie
Tomasz Piotr Sidewicz - Redaktor Naczelny
Jesteś na stronie archiwum z lat 2010-2014 czasopisma "Wiedza To Władza", zarejestrowanego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, pod numerem 1430.
Najnowsze komentarze
2014-09-07 12:50
duzamasa:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
To rozwinę problem, który mnie interesuje. Najczęściej sprzedawcy "wyczekują", aż u klienta[...]
2014-09-01 13:03
TPS:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
Niestety, ale nie przypominam sobie żadnych książek traktujących o strategiach challengera.[...]
2014-08-24 16:09
duzamasa:
Handlowcu! Sprzedawaj albo giń!
A czy zna Pan może jakieś książki rozwijające temat strategii "Challanger"-a? Głównie chodzi mi[...]
2014-02-14 11:03
TPS:
Badanie pisma w biznesie - J.D. Rockefeller
Analiza pisma wymaga pokory i olbrzymiej wiedzy oraz doświadczenia. Pomijając efekt[...]
2013-12-29 22:46
Łysienie:
Badanie pisma w biznesie - J.D. Rockefeller
Nigdy nie byłem przekonany o tym, że po piśmie można "poznać" człowieka, ale możliwe, że dobry[...]
2013-12-22 01:22
wokol.dziecka:
Dojrzałość emocjonalna w biznesie
Wesołych świąt! :)